Kiedy zostanie kilka tygodni do terminu porodu, warto zabrać się za organizowanie wyprawki dla mamy do szpitala. Maluszek może zrobić Wam niespodziankę i pojawić się nieco wcześniej a pakowanie torby w pośpiechu przysporzy Wam tylko niepotrzebnego, dodatkowego stresu.


Razem czy osobno?

Mała walizeczka lub torba sportowa powinna wystarczyć przyszłej mamie aby zmieścić wszystkie niezbędne rzeczy. Najlepiej spakować osobno siebie i maleństwo aby nie przeszukiwać i nie przerzucać rzeczy dziecięcych szukając swoich drobiazgów. Często zdarza się również, że to przyszły tata musi donieść coś mamie na salę porodową i zdecydowanie łatwiej mu się odnaleźć jeśli nie ma na swojej drodze rzeczy niemowlęcych. Warto też zaprosić tatę do uczestniczenia w pakowaniu aby wiedział gdzie ma czego szukać.

Najważniejsze dokumenty.

Już od początku ciąży dobrze wyrabiać w sobie przyzwyczajenie do noszenia dokumentów które potrzebne będą podczas pobytu w szpitalu. Czasami zdarza się, że przyszła mama trafia do lekarza lub na oddział dużo przed data porodu z innego powodu i lepiej być zawsze przygotowanym aby nie tracić czasu na szukanie wyników badań czy karty ciąży.
Karta ciąży, dowód tożsamości oraz wyniki badań to niezbędne dokumenty kiedy przyszła mama trafia do szpitala. Wyniki badań, które należy mieć przy sobie:

🔵 Wynik ostatniego USG

🔵 Grupa krwi i czynnik Rh

🔵 Przy Rh- wynik badania na obecność przeciwciał anty Rh

🔵 Najbardziej aktualna morfologia i badanie moczu

🔵 Po 32 tygodniu badanie krwi na nosicielstwo antygenu wirusa żółtaczki zakaźnej (HBS)

🔵 Badanie w kierunku kiły

🔵 Wynik badania na obecność HIV

Podczas porodu

Podczas porodu mamie potrzebnych jest tak na prawdę tylko kilka rzeczy. Wygodna koszula lub koszulka, najlepiej taka, której nie będzie szkoda wyrzucić jeśli okaże się ciężka do doprania. Często przydaje się po prostu stary t-shirt partnera. Klapki najlepiej z tworzywa zmywalnego, będzie można łatwo je wyczyścić i przydadzą się później pod prysznic już na oddziale. Warto zabrać ciepłe skarpety, szlafrok, ręcznik, wodę i pomadkę do ust. Można zabrać dodające energii przekąski. Najlepiej dorzucić też wodę i przekąski dla taty, on również potrzebuje energii aby wspierać mamę podczas porodu.

Po porodzie

W wyprawce dla mamy powinny się znaleźć:

Dwie koszule do karmienia lub zwyczajne z rozpinanym dekoltem. Ważne aby łatwo było w nich karmić maluszka.

Biustonosz do karmienia i wkładki laktacyjne. Jeśli nie chcecie inwestować w specjalny biustonosz, świetnie sprawdzi się najprostszy biustonosz sportowy. Ważnym dodatkiem może okazać się krem do sutków z lanoliną, łagodzący podrażniania brodawek w pierwszym okresie karmienia piersią. https://www.lululand.pl/produkty/wkladki-laktacyjne-z-paskiem-samoprzylepnym-40-szt/

Kilka par siateczkowych majtek poporodowych. Siateczkowe sprawdzają się najlepiej ponieważ przepuszczają powietrze. Krój szortów będzie najwygodniejszy zwłaszcza przy cesarskim cięciu. https://www.lululand.pl/produkty/wielorazowe-majtki-poporodowe-canpol-babies-2-szt-sm/

Podkłady poporodowe, najlepiej z paskiem samoprzylepnym dla maksymalnej wygody. https://www.lululand.pl/produkty/wysokochlonne-podklady-poporodowe-10szt-canpol/

Szare mydło i ręczniki papierowe. Najlepszy komplet do zadbania o okolice intymne oraz ranę po cesarskim cięciu.

Osłonki na piersi. Nie są niezbędne jednak jeśli mama planuje karmić piersią warto je mieć. Są niedrogie a mogą przydać się w pierwszych dniach karmienia jeśli maleństwo będzie miało problem ze złapaniem brodawki.
https://www.lululand.pl/produkty/2913/

Kosmetyki i przybory toaletowe, ręcznik, szlafrok.

Powrót do domu

Rzeczy potrzebne mamie na wyjście ze szpitala najlepiej zostawić w domu i poprosić tatę aby przywiózł je w dzień wypisu. Zaoszczędzicie w ten sposób miejsce w torbie Z wyprawką i wyjdziecie do domu w ubraniach świeżych z domu a nie leżących w szpitalnej torbie przez kilka dni.

One Thought on “Wyprawka dla mamy do szpitala”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *