Są takie przyszłe mamy, które pierwsze objawy ciąży zauważają już po tygodniu od zapłodnienia. Jednakże większa ilość kobiet zaczyna dostrzegać je dopiero w okolicach 4-6. Są również przypadki, że poza rosnącym brzuszkiem nie ma objawów przez wiele miesięcy.

Wczesne objawy ciąży niezmiernie łatwo przegapić. Wiele kobiet przypisuje je spodziewanej miesiączce lub przeziębieniu.

Do najwcześniejszych objawów ciąży należą:

Ból i zmiana wyglądu piersi – Jeden z najczęściej spotykanych objawów. Niekiedy zauważalny już po 2,3 tygodniach od zapłodnienia. Piersi mogą być nabrzmiałe z wyraźnie widocznymi niebieskimi żyłkami. Sutki powiększają się i zmieniają kolor na ciemniejszy. Sporo przyszłych mam skarży się również na swędzenie piersi. Oczywiście ból piersi często jest zaliczany do oznak nadchodzącego okresu i dopiero w późniejszym czasie kobiety łączą go z ciążą.

Zmęczenie i senność – Jest to bardzo często spotykany objaw i również może on wystąpić jeszcze przed spodziewanym terminem miesiączki. Dużo przyszłych mam zasypia dosłownie na stojąco w pierwszych tygodniach ciąży. Wszystko za sprawą burzy hormonalnej, która rozpoczyna się już w pierwszym miesiącu. Zmęczenie może być również spowodowane brakiem apetytu przyszłej mamy oraz stresem.

Nadwrażliwość na zapachy – Ulubione perfumy nagle przyprawiają o zawroty głowy, zapach kawy odrzuca. Spaliny, benzyna i dym papierosowy są nie do zniesienia. Jest to zdecydowanie znak, że pora zrobić test ciążowy.

Zmiana samopoczucia – Przyszłe mamy często zauważają huśtawki nastrojów w pierwszych tygodniach ciąży. Nagła wrażliwość i wzruszanie się z błahych powodów lub wybuchy złości są nie tylko oznaką, że zbliża się miesiączka ale mogą również świadczyć o ciąży. Szczęśliwie większość przyszłych mam po potwierdzeniu wiadomości przechodzi w radosny stan i huśtawki mijają.

Zmiana apetytu – Są kobiety, które już w pierwszych tygodniach ciąży nie są w stanie patrzeć na jedzenie. Są i takie, które nagle pochłaniają pół lodówki i zagryzają ogórkiem czekoladę. Takie zmiany apetytu zdecydowanie powinny dać do myślenia.

Nudności i wymioty – Wbrew pozorom niewiele kobiet wymiotuje w ciąży. Nudności natomiast zdarzają się dość często i zazwyczaj pojawiają się w okolicy 5,6 tygodnia ciąży.

Brak okresu – Zdecydowanie jeden z najbardziej pewnych objawów ale również nie stuprocentowy. Niektóre kobiety mają miesiączki nawet przez kilka pierwszych miesięcy ciąży. Istnieje również możliwość, że brak okresu związany jest na przykład ze stresem.

Jak wcześnie zauważymy objawy ciąży i jak bardzo będziemy ich pewne, zależy w dużej mierze od tego jak dobrze znamy swój organizm i jak uważnie będziemy go obserwować. Są kobiety, które znają swoje ciało na tyle dobrze, że są w stanie określić kiedy mają owulację, jak również z całą pewnością stwierdzić, że doszło do zapłodnienia jeszcze zanim wykonają test.

Jeśli chcecie wykonać test ciążowy najlepiej zrobić go w dzień spodziewanej miesiączki, w godzinach porannych, ponieważ rano mocz zawiera największe stężenie HCG.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *