Prosta instrukcja jak krok po kroku otulać dziecko.

Wygodne otulanie pozwala maluszkowi czuć się bezpiecznie i komfortowo, pomaga wyciszyć niespokojne, płaczące maleństwo.
1. Ułóż pieluszkę na kształt diamentu. Górny róg powinien być zagięty do wewnątrz. Pieluszka powinna być wielkości co najmniej 75 cm x 75 cm. Najlepiej jednak sprawdzą się specjalnie do tych celów stworzone otulacze.
2. Ułóż dziecko na plecach w taki sposób aby szyja znajdowała się w miejscu zagięcia pieluszki.
3. Przysuń rączkę dziecka i ułóż ją wzdłuż tułowia. Delikatnie przytrzymaj aby móc zawinąć pierwszy bok pieluszki. Zawinięty róg podłuż pod pupę maluszka.
4. Drugą rączkę ułóż wzdłuż tułowia i podwiń dół pieluszki tak aby zostawić dziecku miejsce na swobodne ruszanie nóżkami. Końcówkę podwiń pod ramieniem i zawiń pod plecy.
5. Naciągnij ostatni róg aby owinąć ciasno drugą rączkę, podwiń materiał po pleckami i schowaj w zagięciu tkanin na dole.

 

Kilka informacji o otulaniu dziecka

Według badań przeprowadzonych przez Amerykańską Akademię Pediatryczną dobrze wykonane otulanie może odtworzyć dla dziecka warunki do jakich przyzwyczaiło się ono będąc jeszcze w brzuchu matki. Pomaga to oczywiście w uspokojeniu maleństwa i ułatwia zasypianie.

Otulanie najlepiej przerwać około drugiego, trzeciego miesiąca życia, kiedy dziecko zacznie próby obracania się na brzuszek.

Należy uważać aby nie owijać maleństwa zbyt ciasno ponieważ może skutkować to problemem z bioderkami dziecka w późniejszym czasie. Najnowsze badania pokazują, że zbyt ciasne owijanie i prostowanie nóżek może prowadzić do dysplazji lub dyslokacji bioderek. Ważne jest zatem aby przy owijaniu maleństwa pamiętać, że nóżki powinny mieć pozostawione na tyle przestrzeni aby dziecko mogło spokojnie nimi ruszać i je uginać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *